16 Jun
16Jun

Olen korduvalt märganud, et inimesed kes vahetavad autot 1x näiteks 5 aasta jooksul ei pruugi olla kursis, et kuidas saab tehingut vormistada. Tänapäeval ei pea enam ostja ja müüja Maanteeametis ühiselt leti taha minema, saab ka mitut muud moodi, kuid loomulikult kaasnevad ka vormistamisega omad riskid ja räägin need hea meelega lahti. Kusjuures sain alles 1 aasta tagasi ka ise petta ja jagan hea meelega oma kogemust.


Ühesõnaga oletame, et sobiv auto on välja valitud ja müüjaks on eraisik. Ostueelne kontroll teostatud, pikk proovisõit tehtud ja tahaks ära osta. Kohtute kuskil tavalises kohas, kus autot ostetakse ja müüakse, ehk näiteks Circle K parkas. Kuidas see tehinguosa siis käib?

1) Võta kaasa ostu-müügilepingud, mille saad välja printida Maanteeameti koduleheküljelt - Müügilepingu näidis https://www.mnt.ee/et/ametist/blanketid#tab-5. Kui on vaja vormistada tehing, siis täitke need kohapeal koos müüjaga.

2) Kõigepealt tuleb veenduda, et kas tehingut on üldse võimalik teha. Veendu selles, et kes on müüja. Palu tal oma dokumenti näidata ja veendu reaalsuses, et pildil on sama inimene. Olen isiklikult palunud hämara tankla parklas ka kapuuts peast võtta kui on olnud kahtlus, et müüja varjab oma isikut. Vaata kuidas müüja reageerib, kui ta hakkab udutama või keerutama oma nime ütlemisel või dokumendi näitamisel, siis soovitan jalutada minema. Miks? Sest sellel on põhjus miks tema nii teeb. See on esimene punane tuli tehingu katkestamiseks. Ta ei taha, et sa pärast ta üles leiad. Telefonis on tal kõnekaart, mille ta viskab homme minema. Kui sa ei tea tema nime või kodust aadressi, siis sa ei leia teda enam. Teine põhjus tehingu katkestamiseks on see kui müüja lubab saata dokumendid ja lepingud paari päeva pärast järgi. Reeglina on ka sellel põhjus ja tegelikkuses ei pruugi need kunagi ostjani jõuda pärast raha maksmist.

3) Kui müüja on nõus avaldama oma nime ja näitama dokumenti, siis tuleks järgmisena selgitada, et kas auto kuulub temale või müüb ta kellegi teise autot. Palu näha auto dokumente, seal on kirjas ka omaniku nimi. Ilma dokumentideta ei saa kohapeal tehingut ostu-müügilepingute alusel vormistada. Kui müüja ei ole omanik, siis tuleks veenduda, et kas tegeliku omaniku poolt on ostu-müügileping korrektselt täidetud ja autol puuduvad piirangud (piirangutest kirjutan järgmises punktis). Kui auto on kellegi teise nimel ja müüja ütleb, et "pole probleemi, ma teen ise oma onupoja allkirja", siis jaluta minema ja katkesta tehing. Tegu ei pruugi olla onupojaga ja hiljem selgub, et tegelik omanik ei teadnud auto müügist midagi.

4) Kontrolli enne maksmist ja enne paberite täitmist auto andmeid Maanteeameti e-teeninduses!!! Autol ei tohi olla piiranguid, auto ei tohi olla arestitud ega autole ei tohi olla seatud registerpanti. Sellisel juhul ei ole võimalik autot enda nimele vormistada ja auto on tegelikult võla katteks arestitud või kuulub mõnele finantsteenuseid pakkuvale ettevõttele. Sel juhul võid lihtsalt kaotada selle raha, mis sa auto eest maksad, sest nädala pärast helistatakse sulle ja teatatakse, et autole tullakse järgi. Ja mitte midagi ei ole teha. Õnneks on maanteeameti taustakontrollist see lihtsasti märgatav - ilmub punane hoiatav tekst. Kui autol on piirang või auto on panditud, siis katkesta koheselt tehing.

5) Kui kõik eelnevad punktid on korras, siis võid asuda tehingu vormistamise juurde. Täitke müüjaga paberid, maksa auto eest kokkulepitud summa ja jätke üks eksemplar ostjale ja teine müüjale. 5 päeva jooksul tuleb tehing vormistada Maanteeametis. Maksmise hetk on tavaliselt vahetult enne või pärast lepingute allkirjastamist. Maksta võib nii sularahas kui ülekandega.

6) Kui auto müüja on auto omanik, siis on kõike võimalik vormistada oluliselt mugavamalt Maanteeameti e-teeninduse kaudu. Sellisel juhul peab mõlemal poolel olema kas mobiil-id või id-kaardiga digiallkirjastamise võimalus. Müüja algatab mnt.ee-s omanikuvahetuse, ostja annab raha ja kinnitab mnt.ee-s omanikuvahetuse. Dokumendid saadetakse postiga koju ja sel juhul pabereid täitma ei pea.


Kuidas mina petta sain? Ma olen ühe korra ostnud auto, mis kuulus autolaenu pakkuvale ettevõttele. Müüja (eraisikust naisterahvas) ütles, et soovib kuumaksudest vabaneda ja saab dokumendid lõpuni vormistada paari päeva pärast kui on saadud raha eest auto endale välja ostnud. Kuna tal oli vaja maksta laenujääk, siis tundus see ka loogiline, et tal ongi vaja kuskilt saada raha selleks, et oma võlg lõpuni maksta ja autost vabaneda. Reaalsuses ta ei tasunud laenujääki vaid kulutas minult saadud raha kuhugi mujale. Nädal hiljem oli mul auto, mille eest mina olin maksnud, aga mis ei kuulunud mulle ja mida ma ka vormistada ei saanud. Kusjuures asja teeb veel huvitavamaks see fakt, et kuna ma autot ei saanud kohe ära viia, siis müüs ta selle veel ühe korra maha, ehk siis sama "muinasjuttu" rääkides sai ta veel auto eest teist korda ka raha (tal olid kahed võtmed ja järgmine ostja sai teise võtmekomplekti). Õnneks ma võtsin teadliku riski ja teadsin täpselt, mis järgneda võib. Tehingu tegin ainult sellepärast, et nimetatud auto laenujääk oli väga madal ja tunduvalt soodsam kui turuhind. Oma raha sain tagasi kuu aega hiljem pärast korduvaid kõnesid ja visiite sama automüüja juurde (teadsin õnneks tema koduaadressi koos korterinumbriga). Uuesti enam sellist riski ei võtaks, sest väga palju aega läks selle peale, et raha tagasi saada.


Auto ostul on oluline, et kui midagi tundub kahtlane, siis pigem ära tee tehingut kohe. Mine uuri kodus lisa, googelda müüja nime, kohtu näiteks uuesti Maanteeameti teenindusbüroos jne. Ära lase ennast mõjutada sellest kui müüja ütleb, et "mul on teine huviline veel ja homseks on auto läinud". Paljud pettused ongi selliselt üles ehitatud, et inimesed lihtsalt ei oska teatud asjadele tähelepanu pöörata ja enne kui nad jõuavad ennast kurssi viia proovitakse juba tehing "peale suruda".


Veel lugemist enne auto ostu:

Kasutatud auto ostu ja müügi etikett - https://www.autoarikas.ee/blogi/kasutatud-auto-ostu-ja-müügi-etikett

Kuidas teha enne ostu proovisõitu - https://www.autoarikas.ee/blogi/kuidas-teha-enne-ostu-proovisõitu


Palle Kõlar / Autoarikas.ee BLOGI

Comments
* The email will not be published on the website.